XIII Forum Kardiologii Obrazowej

W dniu 30.03.2018 r. w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyło się XIII Forum Kardiologii Obrazowej, którego tematem przewodnim były nowości w obrazowaniu w stanach ostrych oraz wad wrodzonych.  Spotkanie to zostało zorganizowane przez Katedrę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy współpracy Fundacji dla Uniwersytetu Medycznego. Przewodniczącymi komitetu naukowego byli prof. dr hab. med. Jarosław Damian Kasprzak i prof. dr hab. med. Piotr Lipiec. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem kardiologów, lekarzy chorób wewnętrznych, kardiochirurgów, jak również lekarzy innych specjalizacji, a także osób specjalizujących się i studentów medycyny. W Konferencji wzięło udział 200 lekarzy. Należy podkreślić, że praktycznie po wszystkich wykładach pojawiało się wiele pytań z sali co prowadziło do bardzo interesujących i praktycznych dyskusji.

Po raz kolejny konferencja została objęta patronatem European Association of Cardiovascular Imaging – Heart Imagers of Tomorrow (EACVI-HIT) oraz włączona do kalendarza obowiązkowych szkoleń akredytacyjnych Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (SE PTK).

Jak co roku, w programie konferencji znalazła się sesja oparta  o prezentacje ciekawych przypadków przedstawionych przez doświadczonych echokardiografistów. Prezentowane przypadki zarówno z zakresu kardiochirurgii, elektrofizjologii jak i wad serca obejmowały takie techniki jak echokardiografia, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny serca. Złożona problematyka powyższych zagadnień prezentowana była przez najwyższej klasy specjalistów z zakresu kardiologii obrazowej.