V Edycja Konferencji Interwencje w Krążeniu Płucnym (V IPC)

W dniach 18-19 czerwca 2021 r. odbyła się V Edycja Konferencji Interwencje w Krążeniu Płucnym. Ze względu na zalecenia epidemiologiczne konferencja została przeprowadzona w trybie hybrydowym, ze stacjonarną częścią umiejscowioną w w hotelu Andel’s w Krakowie.

Tematyka konferencji dotyczyła leczenia chorób krążenia płucnego u dorosłych i u dzieci, zwłaszcza kwestii związanych z transplantacją płuc u osób z nadciśnieniem płucnym. Skupiono się na doświadczeniach własnych prelegentów oraz doniesieniach z ośrodków zagranicznych.

Podczas prelekcji dotyczącej diagnostyki pacjenta przed przesłaniem do ośrodka przeszczepowego został zaprezentowany przez prof. dr hab. med. Jarosław Kasprzaka punkt widzenia specjalisty nadciśnienia płucnego, co stanowiło uzupełnienie dla prezentowanych wcześniej oczekiwań transplantologów.

W panelu poświęconym tematyce aktualnych możliwości terapeutycznych ośrodków eksperckich nadciśnienia płucnego w zakresie pacjenta zakwalifikowanego do przeszczepienia płuc jako ekspert w części dyskusyjnej wziął udział dr hab. n. med. prof. Łukasz Chrzanowski.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji.